Červenec 2016

O předmětu histologie a embryologie - díl první

29. července 2016 v 19:32 | Medička Jozefína |  Histologie
Histologie a embryologie vás bude provázet celý první ročník. Než jsem do Hradce nastoupila, slýchavala jsem častokrát, že histologie tu bývá ještě těžší než anatomie. Ale abych řekla pravdu, myslím si, že se to nedá takto zobecnit. Záleží na každém, co mu přijde více k chuti. Histologie se zabývá mikroskopickým světem, který se může pro někoho zdát jen těžko představitelný. I přesto, že teorie koresponduje s tím, co v mikroskopu uvidíte, nic se nebude hýbat ani nijak vykazovat svou aktivitu, proto budete muset odezírat z nové řeči barev, tvarů a konzistencí. Je to předmět, kde každý z nás začíná od nuly, protože se s ním doposud na střední škole nesetkal. I když některé znalosti z biologie určitě využijete hlavně v cytologii, proto nevyhazujte staré sešity nebo učebnice, možná se budou hodit.
V prvním díle se dočtete o přednáškách, praktických cvičeních a najdete tu návod, jak na poznávání preparátů.

O předmětu biofyzika a biostatistika - díl druhý

24. července 2016 v 11:28 | Medička Jozefína |  Biofyzika
Druhý díl o biofyzice a biostatistice se zabývá krušnými událostmi, bez kterých se bohužel žádné studium neobejde - tedy zápočtem a zkouškou. Nenechte se vystrašit, až se bude mluvit o podmínkách pro získání zápočtu. Co se týká biofyziky, vypadalo to mnohem děsivěji, než to ve skutečnosti bylo. I tak je toho ale požehnaně na to, že za svou píli, odříkání a sebeobětování dostanete jen jeden jediný podpis a velkou odměnu - povolení přihlásit se ke zkoušce. Hurá!
A jaké že jsou ty strašidelné podmínky? Jak probíhá zkouška? Z čeho jsem se učila? Jak se stát biofyzikem snadno a rychle? To vše a mnohem více dále.


O předmětu biofyzika a biostatistika - díl první

20. července 2016 v 9:34 | Medička Jozefína |  Biofyzika
S biofyzikou a biostatistikou se budete setkávat v zimním semestru prvního ročníku. Své půlroční snažení završíte zkouškou, která bude startovacím můstkem celého nekonečném příběhu Zkoušková období na medicíně. Myslím si, že je to poměrně rozporuplný předmět, jedni jsou přesvědčení o jeho důležitosti a nenahraditelnosti, druzí si trvají na tom, že s medicínou nemá mnoho společného. Těžko říct. Dozvědět se o tom, na jakém principu funguje přenos zvuku v lidském uchu nebo jak zatočí magnetická rezonance s atomy vodíku, je určitě zajímavé a do budoucna přínosné, ale to není samozřejmě všechno, co se po vás bude požadovat. Domnívám se, že takovou stavbu hmoty nebo popis jaderného reaktoru můžete po zkoušce (alespoň prozatím) zapomenout a uvolnit si kapacitu pro anatomii a histologii. Sama jsem zvědavá, jestli se mi znalosti z biofyziky budou ještě někdy hodit.

Jak nezmrznout

17. července 2016 v 19:56 | Medička Jozefína |  První ročník
Byla jednou jedna lékařská fakulta v Hradci Králové. A v té fakultě, přesněji řečeno na ústavu histologie a embryologie, žil byl jeden pan doktor Mr. Ale nebyl to ledajaký doktor. Svým dlouholetým působením na fakultě se totiž stal legendou a jak to tak už u legend bývá, kolovalo o něm mezi studenty tolik barvitých historek, že by se z nich dala sepsat obstojná kniha. Jedni vypráví o jeho dobrotě, smilování a laskavém srdci, další se svěřují, že je po nocích jako děsivá můra svým přezkoušením za zimní semestr straší, jiní se naopak dušují, že na vlastní oči viděli, jak s chladnou tváří ze studentů kostky ledu tvoří a ty si potom hází do své živé vody, aby byla správně vychlazená. Ať už je to tak nebo tak, podělím se s vámi o 5 čar a kouzel, díky nimž budete proti jeho nadpřírozeným schopnostem obrněni. Směle do dalšího čtení...Otázky, co se honí hlavou budoucím prvákům

15. července 2016 v 10:23 | Medička Jozefína |  První ročník
Odpovědi na otázky, které mi probíhaly hlavou před prvákem:

  • Mám jet na adaptační kurz?
Určitě ano! Jestli váháte, protože máte strach ze seznamování a jste spíš stydliví, nemějte obavy, vše se odehrává nenásilnou formou, nikdo vás nebude nutit dělat něco, co by se vám nezamlouvalo nebo čeho se bojíte. Máte skvělou možnost se seznámit s lidmi z vašeho ročníku a věřte mi, že s čím více lidmi se skamarádíte, tím pro vás bude nástup do školy snadnější. Navzájem si pomůžete, poradíte a podělíte se o své zkušenosti. Zjistíte, že jste všichni na jedné lodi, každý se cítí trochu nesvůj a neví, co může od prvního ročníku očekávat. Také získate cenné rady od starších studentů, kteří kurz pořádají.
Na celý den je připravený program, nejčastěji ve formě soutěží a her, kdy budete předem rozděleni do týmů (během kurzu se týmy mění, abyste se poznali s co největším počtem lidí). Mimo to utvoříte i tým s kolegy z vaší studijní skupiny. Největší a nezapomenutlený zážitek je křest mediků - i kdyby to byl jediný důvod, stojí za to kvůli němu na kurz vyrazit.


Schémata na dýchací systém

15. července 2016 v 8:14 | Medička Jozefína |  Anatomie
Přidávám několik jednoduchých schémat, která by se vám mohla hodit. Kliknutím na obrázek zobrazíte plné rozlišení.

Zadní rhinoskopie

Vyšetření pomocí laryngoskopického zrcátka, které se vkládá do ústní dutiny. Kulaté zrcátko svírá s držadlem určitý úhel, je možné ho při sklopení nahoru použít pro prohlédnutí zadní části nosní dutiny skrze choany (vnitřní nozdry). Sleduje se stav sliznice, míra sekrece a také postavení nosní přepážky.


Laryngoskopický obraz

Používá se také laryngoskopické zrcátko, které se ale narozdíl od zadní rhinoskopie sklápí dolů, proto můžete sledovat hlasové vazy. Při pohledu shora se jeví ligamenta vocalia jako vnitřní a ligamenta vestibularia jako zevní.


Pohled ze strany

Při pohledu ze strany jsou ale hlasové vazy postaveny níž než vestibulární. Prostor mezi nimi se označuje jako glottis. Laterálně se tento prostor vyklenuje jako tzv. ventriculus laryngis.
Medička Jozefína

Pro prváky

14. července 2016 v 15:24 | Medička Jozefína |  První ročník
Co je potřeba zařídit před nástupem do prvního ročníku LFHK?

  • Průkaz studenta UK (s licencí ISIC)
Nezbytná kartička, kterou budete používát pravděpodobně každý den. Slouží mimo jiné k odemykání dveří do poslucháren a do částí budovy, kam by cizí noha nejspíš neměla vkročit. Dále funguje jako elektronická peněženka, takto ji využijete v menze a pro tisknutí v ústavu biofyziky (viz dále). Také si ji nezapomeňte vzít s sebou do knihovny.
Výdejní místo se nachází na kolejích Na Kotli, kde si ji můžete nechat vytvořit v pondělí a ve středu od 11 do 18 hodin. Zde si vás vyfotí a na počkání kartu vystaví, proto s sebou nepotřebujete žádnou fotografii. Průkaz vám vydají i s praktickým pouzdrem, v němž ho budete nosit i s tímto lístkem:

Lístek pro daný akademický rok, který dostanete při zápisu.

Canalis inguinalis - tříselný kanál

12. července 2016 v 16:02 | Medička Jozefína |  Anatomie
Přidávám zjednodušené schéma na tříselný kanál, který je jednou z hůře představitelných anatomických struktur. Snažila jsem se v nákresu zachovat skutečnost, že opravdový otvor je pouze zevní anulus inguinalis superficialis, kdežto vstup do tříselného kanálu, tedy anulus inguinalis profundus, je místo vychlípení endoabdominální fascie na povrch útvarů tvořících obsah inguinálního kanálu. Doufám, že vám nákres poslouží :).


Pro plné rozlišení klikněte na obrázek.
Medička Jozefína

První den

11. července 2016 v 23:15 | Medička Jozefína |  První ročník
První den. Ať už kdekoliv, vždy je to den, který si zaslouží největší pozornost. První dojem, první krok do neznáma, začátek něčeho nového. Vzpomínám si, že jsem byla nervózní už několik dní předem, i když jsem si chabě snažila namluvit, že ještě o nic nejde, nečeká mě zatím žádná zkouška ani test, jen přednáškový týden, kde budu mít čas se sžít s novým systémem. Možná jsem byla trochu naivní a taky zhýčkáná z gymnázia, protože moje představy o řešení organizačních záležitostech se potom ve skutečnosti smrskly jen do dvou vyučovacích hodin a mohlo se jít rovnou střemhlav do skutečného nefalšovaného učiva.

Design: